0,00  (0,00 kn)

Tvoja košarica

Sigurna kupnja
27. listopada 2020.

Pomoć djeci s viškom kilograma

Piše Ana Zibar
U današnjem vremenu pretilost je postala prava epidemija, ali nažalost ne samo kod odraslih već i kod djece. Možda je nekima simpatično vidjeti bucmasto dijete, ali višak kilograma kod najmlađih treba uzeti vrlo ozbiljno jer pretila djeca najčešće ostaju pretila i kada odrastu, a zbog pretilosti već u djetinjstvu mogu razviti neka kronična oboljenja poput […]

U današnjem vremenu pretilost je postala prava epidemija, ali nažalost ne samo kod odraslih već i kod djece. Možda je nekima simpatično vidjeti bucmasto dijete, ali višak kilograma kod najmlađih treba uzeti vrlo ozbiljno jer pretila djeca najčešće ostaju pretila i kada odrastu, a zbog pretilosti već u djetinjstvu mogu razviti neka kronična oboljenja poput dijabetesa tipa 2, artritisa, srčanih bolesti, itd. Jedan od zabrinjavajućih podataka je taj da je 60% oboljenja direktno uzrokovano pretilošću...

Najčešće se misli kako djeca koja puno jedu hranom dobivaju više nutrijenata, ali to nije točno. Ta su djeca zapravo pothranjena jer konzumiraju hranu koja sadrži prazne kalorije.

Budite primjer djetetu

Ako i vaše dijete spada u skupinu s viškom kilograma , važno je da mu vi kao roditelj budete primjer, što znači da bi i sami u život trebali uvesti dobre životne navike, poput kretanja, tjelovježbe i zdravijeg jelovnika.

Morate osvijestiti da vaše dijete neće početi gubiti kilograme ako vam je kuhinja puna pržene hrane, slatkiša i nezdravih grickalica i ako se kod vas doma prakticira pasivan način života, koji uključuje druženje isključivo pred televizorom.

Najsretnija djeca na svijetu

Posvetite se djetetu

Ako želite pomoći svom djetetu prvo što trebate napraviti je eliminacija takve hrane i promjena štetnih navika. Važno je i da razgovarate s djetetom i posvetite mu određeno vrijeme u danu.

U nastavku vam donosim nekoliko savjeta koji će vam pomoći da provedete zdravo mršavljenje kod svog djeteta. Za početak ograničite gledanje ekrana i dugotrajno sjedenje, uvedite obavezni doručak, nagradite dijete kada vidite da je ustrajno u provođenju zdravih navika, kuhajte zdrave i nutritivne obroke i potaknite dijete na fizičku aktivnost.

Ograničite vrijeme gledanja ekrana

Djeca koja provode puno vremena pred ekranom su izložena utjecaju brojnih reklama koje promoviraju slatkiše i nezdravu hranu. Veća je vjerojatnost da će dijete dok gleda ekran prije posezati za grickalicama i slatkišima i to nesvjesno te neće imati osjećaj koliku količinu je pojelo. Zato je poželjno da ograničite vrijeme koje će vaše dijete provesti ispred ekrana bilo koje vrste.

Preskakanje doručka pridonosi pretilosti i debljanju, a kako bi vaše dijete započelo dan kako treba, važno je priuštiti mu zdrav doručak koji će biti bogat nutrijentima i antioksidansima.

Televizija ili šetnja?

Zdravi doručak

Zdravi doručak bi trebao uključivati zobene pahuljice te obilje zdravih masnoća i voća. Sve te namirnice će opskrbiti vaše dijete s puno energije, zbog čega će izbjeći osjećaj umora tijekom fizičkih aktivnosti i u školi.

Dobar doručak kao rezultat uklanja mogućnost želje za jedenjem veliki porcije za vrijeme ručka ili da se u večernjim satima ispred ekrana navali na grickalice i slatkiše.

Pružite podršku

Najvažnije je da u svakom trenutku svome djetetu pružite podršku za vrijeme uvođenja zdravog jelovnika i mijenjanja starih navika. Kako bi dodatno potaknuli dijete trebate ga nagraditi s vremena na vrijeme nekom od njegovih omiljenih aktivnosti, poput odlaska na izlet, kino ili zabavni park, ma što god će ga istinski razveseliti.

Na vama je da potaknete dijete da jede obilje povrća i voća i pije svježe iscijeđene sokove ili vodu. Potrebno je da ima tri manja obroka u danu i dva mala međuobroka, koji trebaju uključivati zdrave grickalice.

Užina i ručak

U školu je najbolje da nosi svoju užinu i ručak, kako ne bi palo u napast da kupuje nezdrave grickalice i slatkiše koji debljaju. Što se obroka tiče najbolje je da ih servirate u kuhinji kako bi dijete naučilo jesti za stolom bez distrakcija kao što je ekran.

Djetetu osigurajte obroke koji će biti bogati željezom, poput leće, graha, badema, smokava, šljiva, zelenog lisnatog povrća, slanutka, oraha i marelica, a sušeno voće može vašem djetetu biti odlična zamjena za slatkiše.

Najčešće greške roditelja za koje djeca nisu kriva

Dnevna fizička aktivnost

U školi se kao i kod kuće puno sjedi, pa treba voditi računa da dijete svaki dan bude fizički aktivno. Za dob od 6-17 godina se preporučuje oko sat vremena fizičke aktivnosti na dan.

Recite djetetu koliko je kretanje važno i koliko će mu koristiti za mišiće i kosti te mu naglasite kako će zbog kretanja imati puno više energije za druge aktivnosti.

Topljenje viška kilograma

Višak kilograma će uz sve navedeno samo početi padati, a dijete će se osjećati puno samopouzdanije u društvu vršnjaka i puno bolje u svom tijelu.

Pustite da dijete samo izabere između aktivnosti koje su mu dostupne, poput rukometa, košarke, karatea, vožnje biciklom, nogometa, plivanja, planinarenja, plesa, itd. Potičite dijete da umjesto lifta koristi stepenice i da pješači što više.

Krenite zajedno

I vi kao roditelj se potrudite biti mu pravi primjer i krenite zajedno sa djetetom u zdraviji život u kojem ćete se svi zajedno bolje osjećati, biti zdraviji i zadovoljniji sami sa sobom.

Foto: blende12/PixaBay

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Ako ste propustili

Fiksni tečaj konverzije €/kn: 7,53450
Copyright © 2020 Zibar Studio
lockusercartmagnifiercross