Sve do čega nam je stalo zahtijeva puno truda, pa je tako i u odnosu sa osobama koje čuvaju vaše dijete. Ovoga puta pišem o tetama u jaslicama ili vrtiću. Ključ uspjeha ove komunikacije je otvorena i stalna komunikacija između roditelja i vrtića.
Prvi susret sa vrtićem roditelj ima na inicijalnom intervjuu, kada daje informacije o svom djetetu. Tada je prilika da kažete sve bitne činjenice o svom djetetu, kao i da se informirate o odgojnom stilu i programu rada u kojem će dijete sudjelovati. Isto tako tada se raspitajte o načinu plaćanja, prehrani u vrtiću i cijenama. Tada ćete razraditi individualni plan adaptacije i dogovoriti se oko prilagodbe u skladu sa potrebama vašeg djeteta.
Na velikom grupnom sastanku koji se tiče novoupisane djece, roditleji će biti upoznati sa vrtićem kao cjelinom, te će po prvi puta upoznati tete. S tetama kreće komunikacija na početku i na kraju radnog dana. Takvi kontakti su ubrzani, ali omogućuju teti i roditeljima da razmijene informacije o djetetu.
Slobodno pitajte tetu koliko je dijete spavalo, kakve je bilo volje kada se probudilo, koliko je plakalo kada ste otišli, što ga je umirilo, što mu se od hrane sviđalo i u kojim je aktivnostima najviše uživalo.
Ispred svake jasličke ili vrtičke sobe se nalaze kutići za roditelje u kojima se nalaze, tjedni planovi aktivnosti, jelovnici, kratke obavijesti i sl. Pročitajte te novosti, te ih prokomentirajte sa tetom ukoliko je potrebno.
Ukoliko imate potrebu za dulji razgovor sa tetom, provjerite da li postoji vrijeme za individualne razgovore, u kojima možete na samo razgovarati sa tetom.
Dužnosti roditelja čije dijete pohađa jaslice ili vrtić
- pobrinite se da rezervna odjeća uvijek bude u ormariću djeteta
- donosite pelene, vlažne maramice i sl.
- javite ukoliko će dijete izbivati dulje vrijeme te donesite liječničku potvrdu
- obavijestite tete o promjenama ponašanja djeteta
- ukoliko vas se pozove u savjetovalište morate se odazvati
- poštujte ugovor koji ste potpisali
- dovodite i odvodite dijete u propisano radno vrijeme
- obavijestite tete o zdravstvenom stanju djeteta
- održavajte svakodnevnu komunikaciju sa tetama
- u slučaju bolesti djeteta nemojte ga dovoditi u vrtić
- podmirujte financijske obveze na vrijeme
- nazovite ukoliko mislite da nećete stići na vrijeme
- svaku promijenu adrese, telefona ili mjesta rada javite tetama
- sudjelujte na roditeljskim sastancima, radionicama i zajedničkim izletima
- obavijestite tetu o promijeni osobe koja dolazi i ostavlja dijete
Samo na ovaj način suradnja vrtića i roditelja biti će dobra 🙂
Foto: kropekk_pl/Pixabay
Odgovori