0,00  (0,00 kn)

Tvoja košarica

Sigurna kupnja
14. siječnja 2019.

Njega suhe kože

Piše Ana Zibar
Najveći organ ljudskog organizma je koža, koja je ujedno i najvidljiviji organ. Funkcije kože su zaštita tijela od virusa i bakterija, mehanička zaštita unutarnjih organa, sprječavanje isušenja i infekcija, ravnoteža tekućina i termoregulacija, što je od vitalnog značaja za ljudsko zdravlje. Zimsko period mnogima, kao i meni, predstavlja probleme sa svrbeži i suhom kožom. Često […]

Najveći organ ljudskog organizma je koža, koja je ujedno i najvidljiviji organ. Funkcije kože su zaštita tijela od virusa i bakterija, mehanička zaštita unutarnjih organa, sprječavanje isušenja i infekcija, ravnoteža tekućina i termoregulacija, što je od vitalnog značaja za ljudsko zdravlje.

Zimsko period mnogima, kao i meni, predstavlja probleme sa svrbeži i suhom kožom. Često se javlja svrbež ruku, nogu, leđa i vlasišta, a kako bi se riješili tih problema donosim vam nekoliko savjeta za njegu suhe kože i svrbeža.

Barijera kože sastavljena je od prirodnih ulja čiji je cilj zadržavanje vlage na koži. Kada se barijera ošteti, što se može dogoditi zbof genetike, šampona, starenja, hladnog zimskog zraka, gela za tuširanje, itd., dolazi do stvaranja nevidljivih pukotina na koži koje dopuštaju protok vlage, što pak dovodi do prljavog izgleda kože i isušivanja zbog ljuštenja.

Pukotine na koži

Pukotine na koži mogu biti nadražene zbog trenja prilikom nanošenja jakih mirisnih losiona, odjeće ili prekomjernog korištenja pilinga, a zbog toga se u tijelu potiču živčani završetci koji uzrokuju svrbež i pojačanu osjetljivost kože.

Uzroci svrbeža mogu biti alergijske reakcije, osip, psorijaza, žučni kamenac, dermatitis, ubod, infekcije kože, ciroza ili hepatitis.

Trajno riješenje problema suhe kože ne može se postići različitim losionima za tijelo, ali ipak postoje neka rješenja koja mogu ukloniti svrbež i popraviti suhu kožu, a to su:

  • korištenje ovlaživača zraka
  • korištenje ulja ili losiona za tijelo ujutro i navečer
  • izbjegavanje korištenja ventilatora za vrijeme tuširanja
  • konzumacija hrane koja sadrži dobre masti i što više vode
  • izbjegavanje krutih sapuna za tuširanje
  • uklanjanje površinske i krhke kože dva puta na tjedan
  • izbjegavanje uske i tijesne odjeće
  • tuširanje u hladnoj vodi
  • njega medom i mlijekom

Suhi zrak

Suhi zrak vadi vlagu, a posebno je opasan zimi kada se koža češće suši upravo zbog hladnog i suhog zraka. Upotreba ovlaživača može spriječiti sušenje zraka na način da se vlaga manje isparava, što je jako važno za zdravlje.

Ulje za tijelo ili losion je najbolje korisiti ujutro i navečer, ali bitno je paziti na sastojke preparata koje koristite, jer nisu jednaki svi sastojci hidratacije, a neki od najučinkovitijih za svrbež i suhu kožu su:

  • ulje noćurka
  • maslinovo ulje
  • ceramidi
  • suncokretovo ulje
  • slatko bademovo ulje
  • ulje šafranike
  • ulje od mrkve
  • ulje od brusnice
  • linolenska kiselina
  • fitosteroli
  • sojino ulje
  • jojobino ulje
  • sezamovo ulje
  • shea maslac

Za vrijeme zime stanovi i kuće su topli zbog čestog grijanja, čime se stvara suh zrak, koji traži vlagu i uzima ju s mjesta na kojima je dostupna. Upravo se zbog toga zimi roba brže suši u stanu, kao i hrana poput kruha, kolača i keksa.

Zato se preporuča da se za vrijeme tuširanja u kupanici ne uključujue ventilator kako bi se uklonila para jer to može uzrokovati svrbež nakon tuširanja. Umjesto toga najbolje je dopustiti da se vlažnost zadrži jer će se na taj način koža dodatno hidratizirati.

Odmah nakon tuširanja se preporuča nanošenje ulja ili losiona za tijelo s odgovarajućim sastojcima kako bi se koža hidratizirala.

Dobre masti

Hrana koja sadrži dobre masti poput lososa, avokada, maslinovog ulja, badema, srdele i oraha je samo neka od dobrih primjera koji mogu zaštititi kožu od svrbeži i sušenja. Uravnotežena i zdrava prehrana te dovoljan unos vode u organizam su vrlo važani čimbenici koji će pridonijeti nježnoj, lijepoj i zdravoj koži.

Pijenje vode uzrokuje uklanjanje brojih toksina iz tijela putem urina, koji mogu uzrokovati iritaciju kože pa ih se najbolje što prije riješiti.

Svakako se preporuča izbjegavanje upotrebe krutih gelova ili sapuna za tuširanje, koji imaju visoku razinu pjenjenja. Problem kod takvih gelova i sapuna je u tome što imaju visoku pH vrijednost koja jako nadražuje kožu, potiče svrbež na nogama, suhu kožu lica koja se ljušti, suhe noge, svrbež bez osipa i smanjenje vlažnosti kože.

Tekući sapun bez sulfata

Što se odabira sapuna tiče, najbolje je odabrati tekući sapun bez sulfata jer se smatra da amonijev sulfat, kao i natrijev sulfat mogu dodatno oštetiti kožu. ukoliko se konstantno koriste pogrešni preparati, dolazi do uklanjanja vlage, a to je najgore za suhu kožu.

Preporuča se dva puta na tjedan nježno ukloniti krhke i površinske stanice kože kako bi koža izgledala nježno i glatko, a na taj način će se omogućiti lakše prodiranje hidratantnih sastojaka iz losiona dublje u kožu i automatski će se poporaviti barijera koja održava vlagu kože.

Izbjegavajte upotrebu pilinga koji sadrže prirodna zrnca ili sol jer takvi pilinzi imaju oštre sastojke koji grebu kožu što će još više uzrokovati nadraženost. Najbolji piling za suhu kožu je prirodnim zrnicma jojobe koji ne nadražuju kožu.

Suho četkanje

Možete upotrijebiti i suhu četkicu za tijelo i nježno odstraniti oštećene površinske stanice kože. 

Hidratizirana kože je zdrava koža i zato je uvijek najbolje dodatno proučiti sastojke preparata za tijelo kako bi učinovito tretirali oštećenu i suhu kožu.

Tkanina kao što je vuna može dodatno oštetiti kožu, pa se preporuča nošenje glatke, pamučne ili svilene tkanine kako bi koža mogla učinkovito održavati vlagu.

S obzirom da svrbež i hladnoća idu zajedno, korištenje hladne vode može blokirati i ublažiti svrbež. I upravo zbog toga se preporuča tuširanje u hladnoj vodi, kao i stavljanje leda na mjesto svrbeža, a te metode će najbolje funkcionirati u početnim fazama pojave svrbeža.

Med i mlijeko

Preporučuje se iskorištavanje prednosti koje nude med i mlijeko! Med ima antibakterijska i antioksidacijska svojstva te se nalazi u mnogim proizvodima za njegu kože.

Med ima najbolje djelovanje dok se zagrije, pa se preporuča zagrijati dvije žličice meda i nanijeti ih na kožu, a najbolje je da se ostavi da djeluje 15 minuta, nakon čega ga je potrebno isprati s kože.

Mlijeko as druge strane sadrži protuupalno svojstvo koje često uklanja svrbež kože, a djeluje umirujuće na suhu i upaljenu kožu. Savjetuje se da se u mlijeko namoči obična krpa i lagano se prijeđe preko onih područja kože koja je zahvaćena svrbežom.

Hidrokortizonska krema

Ukoliko vam pak ništa od navedenog ne uspije pomoći možete se nanijeti hidrokortizonsku kremu koja djeluje kao krema za svrbež kože, a možete ju kupiti bez recepta.

Hidrokortizon spada u najslabije kortikosteroide, a najbolje je potražiti kremu koja sadrži oko 1% kortizona, koja se može nanositi umjesto losiona za tijelo kako bi izazvali protuupalno djelovanje.

Ovu kremu možete i pomiješati s losionim za tijelo prije nanošenja na kožu. Ako ste pak skloni nekim drugim bolestima kože, svakako prije isprobavanja bilo kakve kreme za kožu potražite savjet liječnika.

Nadam se da će vam barem nešto od ovoga pomoći, sretno!

Foto: silviarita/PixaBay

One comment on “Njega suhe kože”

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Ako ste propustili

Fiksni tečaj konverzije €/kn: 7,53450
Copyright © 2020 Zibar Studio
lockusercartmagnifiercross