0,00  (0,00 kn)

Tvoja košarica

Sigurna kupnja
22. listopada 2020.

Ljekovitost i recepti od bundeve

Piše Ana Zibar
Za Indijance bundeva je bila važan izvor hrane jer im je pomagala da izdrže hladnu i dugu zimu, zbog čega su je predstavljali doseljenicima kojima je pak predstavlja nezaobilazan detalj blagdanskog stola za Dan zahvalnosti. U Europu ju je donio Kolumbo i služila je isključivo kao hrana za stoku, a danas se nalazi u mnogim […]

Za Indijance bundeva je bila važan izvor hrane jer im je pomagala da izdrže hladnu i dugu zimu, zbog čega su je predstavljali doseljenicima kojima je pak predstavlja nezaobilazan detalj blagdanskog stola za Dan zahvalnosti.

U Europu ju je donio Kolumbo i služila je isključivo kao hrana za stoku, a danas se nalazi u mnogim vrstama jela jer je nutritivno bogata namirnica, koja je ukusna i lako probavljiva.

Bundeva je bogata beta karotenom koji je snažan antioksidans za zaštitu organizma od utjecaja slobodnih radikala, sprječava razvoj malignih tumora i jača imunitet. Bogata je još i vitaminima B1, B2, B3, B6, C, E, K, mineralnim sastojcima željezom, kalijem ,kalcijem i fosforom te folnom kiselinom.

Ova namirnica idealna je za osobe koje pate od bolesti crijeva i želuca, a pomaže i kod upale debelog crijeva i zatvora. Smatra se diuretikom zbog čega se preporučuje osoba,a koje pate od gihta i artritisa.

Idealna namirnica za mršavljenje

Bundeva štiti zdravlje očiju, a odlična je jer je siromašna kalorijama i zasitna zbog čega se smatra idealnom namirnicom za mršavljenje.

Pruža odličnu pomoć kod smanjenja kolesterola u krvi, a oblog od svježe naribane bundeve pomaže kod ublažavanja bolova od proširenih vena. Žlica soka od bundeve dnevno štiti od bolesti prostate, mokraćnog mjehura i bubrega.

Prikladna je i za problematičnu kožu kojoj nudi lijek u obliku maske jer njeguje i hrani kožu te ju štiti od raka. Možete ju jesti pečenu, sirovu i kuhanu, a od nje se pripremaju razni sokovi, rižota, kolači, pirei i juhe. Pristaju joj začini poput majčine dušice, lovora, đumbira, peršina, kadulje, muškatnog oraščića i cimeta.

Najzdravije namirnice za djecu

Uzgoj bundeve

Uzgaja se ne samo zbog jestivog ploda, nego i zbog sjemenki jer su bogate kvalitetnim mastima i proteinima. Sjemenke bundeve obiluju i triptofanom, vitaminima E i B, manganom, željezom, selenom, aminokiselinama, glutamatom, bakrom, kalijem i cinkom. Imaju visok udio kalorija, zbog čega ih se savjetuje kupovati neočišćene kako bi se zabavili čišćenje i pri tome ih manje pojeli.

Sjemenke bundeve se preporučuju svim skupinama ljudi, bez obzira na dob i spol, kako bi se osigurala i održala pravilna peristaltika crijeva te kako bi se provodila djelotvorna detoksikacija organizma.

Djeluju antioksidativno, umirujuće i antistresno, poboljšavaju pamćenje i snizuju kolesterol. Mogu se dodavati varivima, složencima, kruhu i kolačićima, koristiti u pripremi namaza, a mogu se jesti i sirove.

Sjemenke bundeve

Sjemenke bundeve dokazano olakšavaju mokrenje i pomažu kod povećane prostate. I baš zato što su u Rumunjskoj, Ukrajini, Bugarskoj i Turskoj sjemenke bundeve svakodnevni dio prehrane stope bolesti prostate su niske.

Jako je popularno i bučino ulje koje se dobiva od sjemenki bundeve, a glasi za jedno od najhranjivijih vrsta ulja. Odličan je izvor antioksidanata, sterola, esencijalnih masnih kiselina i vitamina.

Ovo ulje djeluje kao diuretik, jača imunitet, uravnotežuje hormone, poboljšava kvalitetu spermija, sprečava dijabetičku nefropatiju, jača zdravlje kože i ima blagotvorno djelovanje na prostatu.

Najčešće se koristi u pripremi salata, a može se dodavati i u shakeove i juhe. Ulje i sjemenke bundeve poznati su i kao sredstvo narodne medicine za tjeranje crijevnih parazita, posebno glista.

Rezbarenje bundeve

A sada vam donosim 5 najpopularnijih recepata od bundeve!

Punjena bundeva

Potrebni sastojci:

250 g miješanog mljevenog mesa
2 češnja češnjaka
200 ml povrtnog temeljca
naribani sir gouda
100 g riže dugog zrna
1 bundeva srednje veličine oko 1,5 kg
glavica luka
2 nasjeckane rajčice, može i pelata
fetta sir
100 g milerama
začini po želji, papar, curry, sol, slatka paprika, chili papričice

Bundevu operite, odrežite vrh i izvadite sjemenke. Meso bundeve izdubite, ali ostavite debljinu oko 1,5 cm. Rižu skuhajte i odvojite ju sa strane.

Meso prodinstajte na češnjaku, luku i začinima, pa dodajte naribane dijelove bundeve koje ste izdubili. Pržite miješajući sve dok se meso ne usitni. Dodajte paradajz, rižu, povrtni temeljac, mileram i fetu, pa sve dobro promiješajte i dobivenom smjesom napunite bundevu.

Bundevu pokrijte alu folijom i pecite u pećnici na 200 stupnjeva, oko sat vremena sve dok meso bundeve ne omekša. Pred kraj bundevu poklopite odrezanim vrhom i pecite još oko pola sata na 180 stupnjeva.

Njoki od bundeve s parmezanom i bosiljkom

Potrebni sastojci:

500 g brašna
svježi bosiljak
sol i papar
1 kg pečene i ohlađene bundeve
2 cijela jaja
maslinovo ulje
ribanac ili parmezan

Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva, a bundevu narežite na kriške te ju pecite oko sat vremena. Kad se kriške ohlade s njih maknite stvorenu koricu i odvojite narančasto meso od kojeg napravite pire.

Pireu dodajte jaja, posolite i dodajte još par sitno nasjeckanih listića svježeg bosiljka i brašno. Sve dobro promiješajte, a po potrebi dodajte još brašna, pa zamijesite meko tijesto.

Napravite njoke i stavite ih u zakuhanu i slanu vodu da se kuhaju sve dok ne isplivaju na površinu. Izvadite ih potom šupljikavom žlicom.

Vruće njoke prelijte zagrijanim maslinovim uljem, a možete ih na njemu i prepeći. Za kraj dodajte još listića svježeg bosiljka i pospite svježe naribanim parmezanom.

Rižoto s bundevom

Potrebni sastojci:

2 žlice maslinovog ulja
3 ljutike ili 1 veći ljubičasti luk
1 veća mrkva
150 ml bijelog vina
30 g svježe naribanog parmezana
25 g neslanih pistacija
prstohvat muškatnog oraščića
1 manja butternut bundeva koja treba biti oguljena i očišćena, oko 800 g
2 žlice maslaca
2 režnja češnjaka
300 g Arborio riže
700 ml povrtnog temeljca
2 žlice creme fraiche
sol i svježe mljeveni papar
svježi timijan, peršin, bosiljak i vlasac

Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva i veliki lim obložite papirom za pečenje. Bundevu prepolovite, odstranite sjemenke i ogulite. Dobiveno meso narežite na kockice i rasporedite na lim u jednom sloju. Popaprite i posolite, a zatim prelijte s dvije žlice maslinovog ulja.

Rukama dobro promiješajte tako da se ulje dobro upije u sve komade, pa stavite peći na 30 minuta. Za vrijeme pečenja povremeno pomiješajte žlicom.

Pistacije tostirajte 2 minute na tavi bez ulja i zatim ih grubo nasjeckajte. Češnjak i ljutiku sitno nasjeckajte, a mrkvu narežite na tanke štapiće oko 2 cm.

Ljutiku kratko popirjajte na žlici maslaca, pa dodajte češnjak, a kad zamiriši dodajte mrkvu. Pirjajte oko 7 minuta i dodajte rižu. Pirjajte oko 1 minutu i onda zalijte vinom.

Popaprite i posolite po ukusu i pirjajte sve dok riža ne upije vino. Zatim malo po malo dodajte temeljac uz često miješanje. Temeljac dodajte postupno, koliko je riži potrebno da upije, sve dok ona ne omekša. Za vrijeme kuhanja riži dodajte sitno sjeckano začinsko bilje, a na kraju kuhanja dodajte svježe mljeveni muškatni oraščić.

Kada riža bude kuhana dodajte joj bundevu i parmezan te sve dobro promiješajte. Dodajte još preostali maslac, creme fraiche i umiješajte sjeckane pistacije. Ako vam rižoto bude pregust, dodajte mu još malo temeljca. Rižoto poslužite žlicom creme fraiche i naribanim parmezanom te pospite sjeckanim pistacijama.

Krem juha od bundeve

Potrebni sastojci:

3 veće mrkve
2 mladog luka
2 grančice celera i peršina
2 žlice maslinovog ulja
1 kg bundeve
3 krumpira
pola zelene manje paprike
vrhnje za kuhanje
malo maslaca

Očistite bundevu i narežite na ploškice, a tako napravite i s opstalim povrćem, pa sve stavite kuhati prekriveno vodom iznad povrća za 2 prsta. Dodajte još sol, ulje i papar i kuhajte sve dok povrće ne bude mekano.

Kada se povrće skuha odlijte malo vode sa strane i sve miksajte štapnim mikserom. Stavite malo maslaca na vrh noža i dodajte ga u juhu, a zatim dodajte i vrhnje za kuhanje i sve dobro promiješajte.

Lagano popecite očišćene sjemenke bundeve i posipajte ih po juhi prije posluživanja.

Lazanje s bundevom

Potrebni sastojci:

4 dl juhe od povrća
50 g crvenog luka
350 g očišćene bundeve
4 žlice koncentrata rajčice
1-2 žlice crvenog vinskog octa
papar, sol i malo muškatnog oraščića
2 žlice origana
1 žlica timijana
50 g ribanog sira
150 g leće
1 list lovora
2 grančice timijana
200 g mrkve
100 g celera
150 g poriluka
2 žlice maslinovog ulja
1 dl juhe od povrća
2-3 žlice umaka od soje
pola čajne žličice korijandra
250 g tijesta za lazanje
2 žlice sjemenki buče

Sastojci za umak:

2,5 dl mlijeka
sok od limuna
sol i papar
10 g maslaca
30 g pšeničnog brašna
2,5 dl juhe od povrća
pola čajne žličice kurkume
malo muškatnog oraščića

Leću močite nekoliko sati u juhi od povrća, pa dodajte lovorov list i timijan i kuhajte na laganoj vatri oko 10 minuta, sve dok leća ne nabubri. Zatim ju ocijedite i maknite lovorov list i timijan.

Celer, crveni luk i mrkvu narežite na kockice, bundevu na štapiće i poriluk na rezance. Crveni luk popirjajte na maslinovom ulju, dodajte celer, bundevu, mrkvu, poriluk i koncentrat rajčice, pa prelijte juhom od povrća i kuhajte pokriveno 10 minuta. Dodajte u smjesu vinski ocat, sol, muškatni oraščić, origano, leću, umak od soje, papar, korijandar i timijan.

Za pripremu umaka popržite brašno bez masnoće, ohladite i umiješajte juhu od povrća i mlijeko, pa kuhajte 2 minute. Ostavite da odstoji pokriveno 10 minuta, pa umiješajte kurkumu, papar, maslac, limunov sok, sol i muškatni oraščić.

Skuhajte tijesto za lazanje onako kako piše u uputama te ocijedite. U namašćenu posudu za pečenje stavite red tijesta, pa red smjese, pa red umaka i tako sve dok se ne potroše svi sastojci.

Lazanje za kraj prelijte preostalim umakom, pospite ribanim sirom i krupno mljevenim sjemenkama bundeve, pa pecite na temperaturi od 200 stupnjeva sve dok se ne stvori zlatna korica.

I to vam je to! Dobar tek!

Foto: suju/PixaBay

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Ako ste propustili

Fiksni tečaj konverzije €/kn: 7,53450
Copyright © 2020 Zibar Studio
lockusercartmagnifiercross