0,00  (0,00 kn)

Tvoja košarica

Sigurna kupnja
23. srpnja 2019.

Zaštita od melanoma

Piše Ana Zibar
Preplanula koža i dalje je u trendu, ali taj ljetni modni detalj je izrazito opasan jer je broj oboljelih od raka kože svake godine sve veći. Kako bi sigurno izbjegli opasnost pridržavajte se savjeta dermatologa koje donosim u nastavku! Prva i osnovna stvar koju morate koristiti je zaštita od sunca, čak i onda kada su […]

Preplanula koža i dalje je u trendu, ali taj ljetni modni detalj je izrazito opasan jer je broj oboljelih od raka kože svake godine sve veći. Kako bi sigurno izbjegli opasnost pridržavajte se savjeta dermatologa koje donosim u nastavku!

Prva i osnovna stvar koju morate koristiti je zaštita od sunca, čak i onda kada su dani oblačni. U ponudi je čitav niz sprejeva, krema i losiona sa zaštitnim faktorom koje je najbolje odabrati prema tipu kože.

Rizična skupina

Osobe svijetle puti, crvene ili plave kose bi trebale koristiti zaštitni faktor koji je veći od 30, a djeci se preporučuje korištenje najjačeg zaštitnog faktora.

Najbolji proizvodi za zaštitu kože od sunca

Vrlo je važno da se sredstvo za zaštitu od sunca ravnomjerno nanese na sve dijelove tijela i to 15 do 30 minuta prije izlaska na sunce. Posebno treba prekriti osjetljive dijelove tijela kao što su nos, tabani, laktovi, uši, usne i donji dio vrata. Mazati se treba svaka dva sata tijekom boravka na suncu ili odmah nakon izlaska iz vode i to dovoljnim količinama kreme.

Deklaracija na proizvodu

Najsigurniji način provjere zaštite preparata UVA i UVB je čitanje deklaracije na proizvodu.

Posjete dermatologu trebaju biti redovite jer je to jedini način pravovremenog otkrivanja sumnjivih promjena na koži. Madeži bi se trebali češće provjeravati ako je netko u obitelji bolovao od melanoma, kao i u slučaju da pacijent ima više od 30 madeža ili je neki od madeža veći od šest milimetara.

Samopregled

Liječnici preporučuju samopregled prilikom kojeg se potrebno voditi ABCDE pravilima kako bi se utvrdilo postoji li asimetrija na ranije simetričnom madežu, jesu li se pojavile dvije ili više boja, jesu li izgubile oštre granice te je li se madež uzdigao ili povećao.

Sunčanje se mora izbjegavati u periodu od 10 do 17 sati jer je sunce u tom periodu najjače te njegove UVA zrake prodiru dublje u kožu, uzrokuju trajna oštećenja, dovode do nestanka slobodnih radikala i UVB zrake oštećuju površinski sloj kože, utječu na prerano starenje kože te narušavaju DNK strukturu kože.

Utjecaji zračenja

Obje vrste zračenja mogu dovesti do pojave melanoma i zato ih se treba kloniti tako da se sakrijete u hlad, nosite odjeću dugih nogavica i rukava, šešire i zaštitne naočale.

Svako zračenje bilo da je umjetno ili prirodno ima isti štetni efekt, a jedna od velikih zabluda je da preplanulost postignuta u solariju predstavlja zaštitu od negativnih utjecaja UV radijacije sunca.

Preventiva

Na nastanak melanom preventivno možete djelovati konzumiranjem dovoljnih količina folne kiseline i antioksidanasa, uključujući vitamine A, C, E i beta karoten, odnosno izbalansiranom prehranom koja obiluje žitaricama, voćem i povrćem. ž

Namirnice kao što su grah, blitva, zelje, ribe, mrkva, tikvice, brokula i ostalo povrće sadrže vitamin C i beta karoten koji mogu zaštititi kožu od negativnog djelovanja slobodnih radikala. Najnovija istraživanja pokazala su da antioksidansi iz lanenog sjemenja i soje sprječavaju širenje melanoma i pomažu u borbi protiv tumora.

Foto: adamkontor/PixaBay

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Ako ste propustili

26. kolovoza 2017.
Fiksni tečaj konverzije €/kn: 7,53450
Copyright © 2020 Zibar Studio
lockusercartmagnifiercross