0,00  (0,00 kn)

Tvoja košarica

Sigurna kupnja
29. veljače 2016.

Ukratko o svim mjesecima trudnoće

Piše Ana Zibar
Trudnoća je putovanje mame i bebe kroz devet mjeseci. U prvom tromjesečju je žena često umorna, što ne treba zanemarivati, jer vam tijelo najbolje govori što mu je potrebno i kada treba usporiti. Za porod je potrebno puno energije, kao i u vrijeme poslije poroda. U prvom mjesecu trudnoće žena saznaje da je udrugom stanju, […]

Trudnoća je putovanje mame i bebe kroz devet mjeseci. U prvom tromjesečju je žena često umorna, što ne treba zanemarivati, jer vam tijelo najbolje govori što mu je potrebno i kada treba usporiti. Za porod je potrebno puno energije, kao i u vrijeme poslije poroda.

ana

U prvom mjesecu trudnoće žena saznaje da je udrugom stanju, te je tada najviše umorna. Prvi tjedni su najvažniji za razvoj djeteta, te je u tom razdoblju tijelo najopterećenije, a kada se hormoni smire i posteljica smjesti, umor će biti manji.

Sada bi trebali jesti zdravu i energetski bogatu hranu, najbolje sušeno voće. Marelice su odličan izbor jer pobjeđuju umor i ubrzavaju cirkulaciju. Jedite što više riže, krumpira i tjestenine, kako bi imali energije kroz dan. Spavajte što više i ograničite unos kofeina. Prestanite piti alkohol!

U drugom mjesecu trudnoće 80 % žena pati od mučnina. Mučnina može trajati sve do 16. tjedna trudnoće, dok nekima mučnine traju kroz cijelu trudnoću.

Trebate spavati što više, te biti što manje pod stresom, u čemu vam može pomoći duboko disanje i lagana šetnja. pomozite si đumbirom koji je odličan protiv mučnina, spavajte što više, pijte dovoljno vode, jedite česte i male obroke. Izbjegavajte mirise koji vam potiču mučninu, a sa sobom uvijek nosite maramicu i ulje metvice, koje kapnete jednu kap na maramicu i mirišete kada vam je slabo.

U trećem mjesecu trudnoće se količina krvi u tijelu povećava, te se proizvodi hormon progesteron koji uzrokuje proširenje krvnih žila. Usporena je cirkulacija, zbog poboljšanja cirkulacije u nogama, zbog čega dolazi do vrtoglavice. Nemojte naglo ustajati iz kreveta!

Izbjegavajte slatko kada vam se vrti, kako ne bi dodatno pogoršali stanje, radije pojedite bananu ili bilo koju drugu namirnicu bogatu ugljikohidratima. Možete pojesti i blago zasoljenu namirnicu. Ustajte polako, koristeći se mišićima stražnjice i nogu, te ležite na boku.

U četvrtom mjesecu trudnoće mnoge žene pate od zatvora. Probava se u trudnoći usporava, zbog posteljice i njene apsorpcije hranjivih tvari, koje iz krvi prelaze u probavni sustav. Pomozite si povećanim unosom vlakna i jedite puno voća.

Obavezno povećajte unos tekućine, te izbacite kavu i čaj. Prije spavanja i nakon buđenja popijte čašu tople vode, kako bi potaknuli probavni sustav.

U petom mjesecu trudnoće se većina žena odlično osjeća! Trbuh je vidljiv, a najosjetljiviji dio trudnoće, kao i mučnine su prošli. Energija je na visokoj razini, a tijelo proizvodi hormone, zbog kojih se dobro osjećate. Libido se vraća, i žena se osjeća privlačnijom.

Možete početi razmišljati o uređenju dječje sobe, te početi nabavljati stvari za bebu. Počnite vježbati, ali se prvo posavjetujte sa liječnikom, te se opustite uz aromaterapiju.

U šestom mjesecu trudnoće je prisutna anemija, zbog koje trudnice osjećaju jaki umor. Zbog povećanog volumena krvi uzrokuje se anemija i to je normalan slijed trudnoće. Posjetite liječnika ukoliko sumnjate na anemiju, te jedite hranu bogatu željezom.

Jedite masnu ribu, žitarice sa cjelovitim zrnom, crveno meso i tamno zeleno povrće. Nemojte konzumirati dodatke željeza uz čaj ili kavu, te ih uzimajte sa vitaminom C.

U sedmom mjesecu ćete početi osjećati lagane bolove u leđima, zbog hormona koji opuštaju ligamente kako bi bebi bilo udobnije. To je znak da se tijelo priprema za porođaj! Zglobovi se olabavljuju, pa pratite držanje tijela, zbog povećanog rizika od ozljede.

Nemojte nositi teške predmete, te sve što podižete, podižite ispravno, čučeći, te koristeći nožne mišiće, a izostavljajući kičmu. Obratite pozornost na držanje tijela, te izravnajte glavu s leđima. Nemojte sjediti za stolom cijeli dan, te se često dižite i radite vježbe istezanja.

U osmom mjesecu ćete biti umorni i često ćete ostajati bez daha, jer se pluća ne mogu skroz raširiti. Do toga dolazi zbog maternice koja pomiče ošit i pluća. Beba stišće sve unutarnje organe 🙂 Male žile u dišnom sustavu natiču, te se bronhijalne cijevi i mišići opuštaju.

Morate biti svjesni disanja, te izbjegavati kratke udisaje, a disati duboko. Pazite na držanje tijela i pomozite si vježbama s podignutim rukama u stranu, kako bi olakšali disanje.

U devetom mjesecu trudnoće trudnice imaju problema sa snom. Sve su češći odlasci na wc i grčevi u nogama. Spavajte koristeći jastuke za vrat i leđa, koji ne smiju biti ni previsoko ni prenisko. Spavajte koliko god možete!

Ujutro konzumirajte kalcij, te izbjegavajte kavu i čaj 4 sata prije spavanja. Pijte toplo mlijeko i biljne čajeve. Opuštajte se i vježbajte disanje. Prakticirajte masaže eteričnim uljima pomiješanim sa baznim uljem. Kupajte se u toploj kupci prije spavanja, te slušajte laganu i opuštajuću glazbu.

One comment on “Ukratko o svim mjesecima trudnoće”

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Ako ste propustili

15. rujna 2017.
Fiksni tečaj konverzije €/kn: 7,53450
Copyright © 2020 Zibar Studio
lockusercartmagnifiercross