Djeca sa sedam godina postaju mali veliki ljudi koji se nalaze na prijelazu između optimizma šestogodišnjeg djeteta i eksplozivnosti osmogodišnjeg djeteta. Znaju biti i pomalo melankolični, ali su u suštini ljubazni i zabavni sve dok su roditelji spremni prihvatiti njihovu osjetljivost i promjene raspoloženja.
Sedmogodišnjaci postaju promišljeniji te mogu promisliti prije nego djeluju, a ponekad će vas i iznenaditi novim i neobičnim ponašanjem u kojem su prisutni pretjerana osjetljivost, nervoza i ljutnja.
Svladavanje strahova
U 7. godini djeca svladavaju strahove poput odlaska kod zubara, mraka, vožnje bicikla, plivanja, itd. Nezavisniji su u svladavanju njima do tad strašnih situacija.
Neki od njih čak i vole učiti, a većina obožava vrijeme provoditi u društvu odraslih i slušati ih. Uživaju gledajući kako završavaju svoje zadatke i teško im se prebaciti na nešto novo. Ono što im je potrebno je pomoć pri učenju prijelaza s jedne aktivnosti na drugu i postavljanja prioriteta.
Oni mnogo brinu, a najviše brinu oko toga da će im nešto biti previše ili preteško. Znaju brinuti i da nešto neće stići ili da će nešto propustiti. Danima mogu pričati o svojim ogrebotinama, ozljedama ili modricama, a često imaju osjećaj kako baš oni nemaju sreće. U takvim situacijama važno je da roditelji razumiju normalnu fazu osjetljivosti koju prolaze.
Proživljavanje misli
U ovoj dobi djeca postaju veliki mislioci jer počinju proživljavati svoje misli. Povlače se kako bi razmišljali, promatrali i reflektirali se na nove stvari koje su otkrili.
Najčešće misle kako su se njihova braća i sestre, učitelji, vršnjaci i roditelji okomili baš na njih, ali takve priče se trebaju uzimati s rezervom jer je namršteni pogled sedmogodišnjaka potpuno normalan dio razvoja.
Dvije strane priče
Ovo je dob u kojoj djeca počinju slušati što drugi pričaju i pokušavaju se staviti u njihovu poziciju. Sada napokon mogu sagledati i tuđu perspektivu te početi razumijeti kako uvijek postoje dvije strane priče.
U ovoj dobi neki postaju i sramežljivi ako ih vidite bez odjeće te im se javlja jaka potreba za privatnošću. To je potpuno normalno jer dio djetetovog razvoja samostalnosti i odvajanja je u tome da dijete počinje štititi intimu svog tijela, a pravo na privatnost je važan i zdrav dio razvoja.
Istraživanje okoline
Sedmogodišnjaci žele doznati i istražiti više o sebi u svijetu u kojem žive i mada se ponekad čine kao da su manje sretni i vedri nego što su bili prije, oni s vremenom postaju opušteniji. Ono što je važno da roditelji znaju, je da je ovo samo još jedna razvojna faza u životu njihovog djeteta.
Počinju koristiti snažne riječi prilikom komuniciranja s ostalima te važu svoj odnos s okolinom. Znaju vrlo brzo zasuziti, a onda pokušavaju suzdržati suze zbog srama. Ovo je dob kada se izražava širok spektar emocija, a to je često zbog ne ispunjavanja njihovih velikih očekivanja. Vrlo se lako razočaraju i uče kako se stvari koje isplaniraju ponekad ne ostvare.
RAZVOJ GOVORA SEDMOGODIŠNJAKA:
- može opisati događaj iz prošlosti
- voli razgovarati u dvoje
- voli se služiti šiframa
- voli slati poruke
- pamti pjesmice i tekstove koji ga zanimaju
- ispravno upotrebljava prošlo i buduće vrijeme
- zanima ga značenje riječi
- govor mu je jasan i korektan
- naglo širi riječnik
- precizno se izražava
- dobro sluša
- primjećuje rimu
SOCIJALNI RAZVOJ SEDMOGODIŠNJAKA:
- ima osjećaj kao da ga nitko ne voli
- očekuje pomoć od roditelja i učitelja
- često je ozbiljan
- iskazuje izrazite antipatije i simpatije
- osjećaji su mu promjenjivi
- počinje paziti na red u prostoru u kojem boravi
- često je bojažljiv, loše volje, depresivan i duri se
- osjetljiv je na tuđe osjećaje
- potrebna mu je jasna organizacija i sigurnost
- okrenut je prema sebi i povučen
- ne voli rizik zbog pogreške i ne voli griješiti
- potrebno ga je neprestano poticati
SPOZNAJNI RAZVOJ SEDMOGODIŠNJAKA:
- voli biti sam dok radi i voli raditi polako
- pokazuje razvoj sposobnosti razmišljanja
- uživa u manipulativnim i stolnim igrama
- voli završiti sve što radi
- neprestano briše jer voli postići savršeno
- voli ponavljati naučeno
- voli ponavljati zadatke
- voli da mu se čita
- voli rastavljati predmete jer želi vidjeti kako funkcioniraju
- spontano može razvrstavati
TJELESNI RAZVOJ SEDMOGODIŠNJAKA:
- mišićno tkivo je dobro razvijeno
- olovku hvata zahvatom pincete na samom vrhu
- voli male i zatvorene prostore
- može kontrolirati fiziološke potrebe
- pismeni rad mu postaje uredan
- u tijeku je izmjena mliječnih zuba
- vrijeđaju ga mnoge stvari, bilo da su izmišljene ili stvarne
- ponekad je napet
- potpuno su razvijeni svi osjetilni organi
- kratkovidan je
Sedmogodišnjacima je potrebno svakodnevno kretanje i zato bi bilo idealno kada bi se svaki dan bavili nekom sportskom aktivnošću. Sat za kretanje je potreban jer se djeca u toj dobi još uvijek uče određenim spretnostima.
Aktivnost kretanja je vrlo važan vanjski čimbenik djetetovog razvoja na svim razvojnim područjima, kognitivnom, tjelesnom, socijalnom, motoričkom i emocionalnom.
Ako se djeca kreću premalo, imaju veći rizik od oboljenja raznoraznim bolestima. Važan razvojni poticaj je redovna aktivnost kretanja jer je korisna za očuvanje i jačanje zdravlja, kao i za oblikovanje ponašanja i navika koje će utjecati na zdrav životni stil.
Odgovori